Синдром Шулявського мосту

08.03.2017 г. в 22:21, uainfo

Наші еліти уражені синдромом обваленого Шулявського мосту. Конструкція дає тріщини, їх латають в надії, що вона ще протримається, адже служила стільки років. Але система втомилася. І незабаром обвалиться

Речі тендітні. Автомобілі ламаються, шкарпетки рвуться, мости падають. Це природний процес. Фізики розкажуть вам про ентропію і втому матеріалу, проте все не так просто.

Філософ Нассім Талеб вчить нас розрізняти крихкість і антикрихкість. Крихкі речі не витримують напруги, антикрихкі, навпаки, під впливом випробувань стають сильнішими. Кришталева ваза у вас на шафі крихка, і кіт доведе вам це за одну хвилину. Однак сам кіт антикрихкий: історія з вазою змусить його бути хитрішим, швидше тікати і краще ховатися, і на відміну від вази, загалом піде йому на користь. Кажуть, що все механічне крихке, а живе - антикрихке, і це теж спрощення. П'ятикілометровий крос для антикрихкого спортсмена стане легкою приємною розминкою, а для тендітного прихильника жирної їжі, сигарет, дивана і телевізора може закінчитися в лікарні. Буревій вириває з корінням дерева, але траву лише пригинає.

Нестабільна економіка, заснована на старих підприємствах з застарілим обладнанням, що випускають продукцію з низькою доданою вартістю, схильну до значних коливань цін. І ніяка стратегія розвитку промисловості не допоможе, так само як і підтримка вітчизняного виробника. А ось інноваційна економіка антикрихка: стартапи вмирають тисячами, але невелика кількість проривних ідей створює величезні доходи і робочі місця. Антикрихкість системи досягається за рахунок крихкості і смертності окремих підприємств. Ресторанний бізнес антикрихкий і вічний, але це не значить, що кожному окремому ресторатору гарантований успіх - якраз навпаки.

Тендітна олігархія, тому що вона не стає сильнішою від випробувань війною, екстрадицією і FATF. Малий бізнес антикрихкий і витягує країну на горбу, незважаючи на страждання, переживання і руйнування окремих підприємців.

Тендітна авторитарна система влади, де смерть або хвороба правителя можуть надовго занурити країну в хаос. Антикрихка конфедеративна Швейцарія, де майже немає центрального уряду, а жителі самостійних кантонів приймають рішення на референдумах. А ось федеративна Україна буде дуже тендітна, оскільки швидко розпадеться на феодальні фрагменти, які потрапляють в залежність від сусідів. Федерація хороша тоді, коли суб'єкти виростають знизу, історично, і отримують здоровий досвід самоврядування і самостійності, а потім сильна національна ідея змушує їх об'єднатися. А ось реформа децентралізації робить Україну менш вразливою, тому що будь-яка централізація надзвичайно крихка.

Нестабільна податкова система, заснована на високих податках на зарплату, щоб платити пенсії. Пенсіонерів стає більше, працюючих менше, і система руйнується незалежно від зусиль податкової міліції. Тендітною виявилася банківська система, побудована на кредитуванні своїх за рахунок чужих. Неймовірно крихкий ринок нерухомості, на якому люди купують квартири не для життя, а для вкладення грошей з метою подальшого перепродажу. Кому?

Українська держава виявилася неймовірно крихкою в момент вторгнення: армія слабка і деморалізована, інші силовики і місцеві чиновники вичікують або переходять на бік ворога. А от українське суспільство - антикрихким: війна згуртувала його і проявила не тільки кращі моральні якості, але й дивовижну здатність до самоорганізації. Фактично, саме Майдан і війна вивели суспільство зі сплячки і стали стимулом до розвитку і руху. Ще Гомер знав: народ починається з війни і мандрів. Без антикрихкого суспільства з однією лише крихкою державою Україні прийшов би кінець.

Тендітна стара інфраструктура нашої країни: мости, трубопроводи, будинки, електростанції. Синдром Шулявського мосту - це наївна віра в те, що «стояли десятки років, простоїть ще трохи». А міст втомився. І впав.

Тендітна інфраструктура сиплеться як доміно - впало тут, потім там, і пішло-поїхало, не встигаєш латати. Так само і в організмі людини, яка веде нездоровий спосіб життя, «вилітає» один орган за іншим. У тендітній застарілій бюрократичній системі колапс одного органу влади підсилює і прискорює колапс іншого. Воно прослужило стільки років, чому ж має впасти саме зараз? Строк, екстремальне навантаження, відсутність капітального ремонту, загальне моральне і фізичне старіння.

Наші еліти, політичні та економічні, культурні та медійні, військові та церковні - всі уражені синдромом Шулявського мосту. Система дає тріщини, і їх латають, а деколи просто замазують фарбою. Прослужила стільки років, і прослужить ще трохи. А вона втомилася. І скоро впаде.

Интересные автостатьи

Какие функции выполняет моторное масло, как его выбрать для своего авто Для длительной и бесперебойной работы двигателя современного автомобиля необходимо своевременно менять моторное масло. Оно выполняет несколько функций, обеспечивая стабильную работу силового агрегата, увеличивая его ресурс и продляя срок службы.
Добровольное автострахование: что предлагают украинские страховщики Несмотря на продолжительный коронакризис, украинский рынок КАСКО демонстрирует стабильный рост, что выражается в ежегодном увеличении общего объема страховых платежей на 15–25%. Страховщики стараются поддерживать эту тенденцию, предлагая клиентам «гибкие» продукты с полезными опциями, изменяемыми условиями и современными инструментами для дистанционного взаимодействия.
Как оформить страховой полис ОСАГО онлайн в 2021 году Как должно уже быть известно автомобилистам в 2021-м году, что еще с 7 февраля 2018 года все украинские страховые компании, которые оформляют ОСАГО, обязаны продавать электронные полисы в режиме онлайн.
AD-ская смесь – половина рынка «мочевины» Adblue в Украине признана некачественной Эксперты Института потребительских экспертиз впервые провели исследование «мочевины» для дизельных авто. Половина из проверенных образцов оказались за гранью требований стандартов, и это плохие новости как для автомобилистов и владельцев грузовых автопарков, так и для пешеходов и жителей городов.
Внедорожник Mitsubishi Pajero Sport: функциональность и комфорт Mitsubishi Pajero Sport идеально подходит для езды в городских условиях и по загородным трассам. Автомобиль без проблем преодолевает любое бездорожье, поэтому станет незаменимым помощником в любой ситуации на дорогах.
Ситуация на рынке: каждый третий украинец без авто планирует его приобрести Согласно опросу, проведенному на OLX Авто, автомобилистами являются две трети взрослых украинцев, из них 69% пользуются машиной каждый день.
Индекс бензина 2021: где самое выгодное соотношение цены на топливо к средней зарплате? Команда аналитиков Picodi.com проследила, как изменились цены на топливо в первой половине 2021 г. относительно прошлого года, и подсчитала, сколько литров бензина могут купить украинцы на среднестатистическую заработную плату.
Эксперты проверили дизельное топливо и получили шокирующие результаты Чехарда с госрегулированием цен на топливо, и в целом отсутствие контроля над качеством нефтепродуктов, привели к значительному ухудшению ситуации на рынке.
ІСЕ - что продают заправки вместо «девяносто пятого» бензина? В прошлом исследовании бензина А-92 на украинских АЗС эксперты Института потребительских экспертиз (ICE) обнаружили немалое количество нарушений.
Новый Jaguar E-Pace готов покорять дороги Украины Поклонники компании Ягуар давно ждали обновления компактного кроссовера E-Pace. Его собратья по платформе, Range Rover Evoque и Land Rover Discovery Sport, уже прошли рестайлинг, получив новые двигатели, салоны и системы подключения. А в 2021 году появилась обновленная версия самого роскошного британского кроссовера.
Что нам заливают в бак на АЗК? Эксперты впервые за четыре года провели экспертизу бензина А-92.
«Спиртовой» бензин – достойная альтернатива или обман? Эксперты проверили качество топлива с биокомпонентами.

Больше новостей